Foto: Nemanja Tačić
Veridba je običaj koji postoji od davnina. Iako nije obavezan nakon što mladi odluče da se venčaju, smatra se tradicijom koju mnogi praktikuju.
Najpre treba reći da je veridba porodični i “javni” događaj kojim se ozvaničava prosidba mladih, nakon što momak nasamo zaprosi svoju devojku.
Iznamljivanje venčanica – pronađite idealnu venčanicu po vašem ukusu
U različitim krajevima postoje i različiti običaji kada je u pitanju budući zajednički život dvoje mladih. Zbog toga je ponekad teško razgraničiti šta je veridba, a šta prosidba. Često se mešaju ova dva svečana čina, ali razlike između veridbe i prosidbe postoje.
Pod prosidbom se podrazumeva momenat kada mladić od svoje devojke zatraži njenu ruku, odnosno, kada je zaprosi. Reč je dakle o činu koji njih dvoje obavljaju sami, u intimnoj atmosferi, daleko od očiju javnosti. Međutim, treba naglasiti da i ovde ima izuzetaka. Neki muškarci smatraju da je prosidbu bolje obaviti javno, da svi odmah za nju čuju, pa odaberu neki veliki javni događaj na kome će zaprositi svoju voljenu.
Sa druge strane, veridba je čin koji se obavlja kod kuće, u porodičnoj atmosferi i služi za upoznavanje članova porodica dvoje mladih koji su doneli odluku da otpočnu zajednički život.
VERIDBA U SRBIJI KROZ ISTORIJU
Nekada su veridbe prevashodno služile da se upoznaju roditelji, kao i članovi najuže porodice. Obično su se obavljale u kući buduće mlade. To je i trenutak kada mladoženja od njenog oca traži mladinu ruku i na nju stavlja verenički prsten.
Veridba je bila dan kada se upoznaju porodice, kada se mogu birati kumovi i drugi najbliži ljudi koji će imati kakvu ulogu na svadbenom veselju, kao i kada se vrši darovanje mlade od strane mladoženje i njegovih roditelja i obrnuto.
Suština i simbolika veridbe kroz vekove su ostale iste, menjao se jedino način na koji se obavljala.
Foto: 22:22 House